Lõhna roll disainis

.

Millist osa täidab lõhn disainis?

Õige sisekujundus peab olema suuteline katma võimalikult suure osa inimese meeltest: nägemine, kuulmine, kompimine ja haistmine. Ruum tuleb luua nii, et igale meelele oleks olemas oma väljund. Nende väljundite ühinemisel on alles ruum võimeline oma täispotensiaali avaldama.

Lõhn on meel, mis tihtipeale jääb disainis ja sisekujunduses olulisuselt tahaplaanile. Samas teame me kõik, kui olulist rolli mängib aroom ruumi tajumisel. Kujuta ette, et seisad silmad kinni ruumis, kus on tunda tugevat sigareti lõhna. Kuidas sa ennast tunned? Tõenäoliselt kerkivad sinu kujutlusse tuhmad toonid ja väike, pigem kitsas ruum. Kujutledess aga end ruumis, kus on tunda piruka ja värske piimakohvi lõhna, tekib tahes tahtmata pähe kujutlus soojast ja hubasest ruumis. See on lõhna mõjuvõim disainis.

Lõhna mõju inimese psühholoogiale

Lõhnasignaalide ajusse jõudmise täpne teekond on seni olnud selgusetu ning viis, kuidas nad reaktsioone esile kutsuvad, pole teada. Siiski mängivad erinevad lõhnad ja aroomi meie elus suurt ja olulist rolli. Aju piirkonda, kus lõhnu analüüsitakse, kutsutakse haistmissibulaks. Teadlased usuvad, et inimese võime soestada spetsiifilist lõhna kindla mälestusega tuleneb haistmissibula asukohast. Nimelt asub haistmissibul ajus väga lähedal piirkonnale, kus talletatakse mälestusi, emotsiooni ja tundeid. On oletatud, et just seetõttu mängib lõhnataju meie ümbrusetajumisel nii olulist rolli. Sisenedes ruumi võivad aset leida kaks protsessi: kui lõhn on tuttav, siis meenuvad varem kogetud mälestused ning tõenäoliselt võid kogeda nostalgia tunnet. Kui lõhn on inimesele täiesti võõras, tekitab aju uue mälestuse.

Aroomide võime tuua inimeses esile erinevaid emotsioone, mälestusi ja tundeid tõestab kui oluline on ruumis õige lõhna utiliseerimine. Lõhnu, mis tekitavad meis negatiivsust ja kurbi emotsioone, ei soovi me igapäevaselt oma kodus tunda, selle asemel on sul võimalus täita oma kodu aroomidega, mis tekitavad turvalise ja õdusa kodutunde. Lõhn annab ruumile iseloomu!

Kuidas ruumi õige lõhn leida?

Tagamaks ruumi, mis on täisväärtuslik, tuleb kombineerida lisaks mööblile, materjalidele, värvidele ja muudele elementidele ka õiged aroomid. Seda tehes tuleb kindlasti silmas pidada, et ruumi rikastavad lõhnad absoluutselt igalt esemelt: kodulõhnajastad, lõhnaõlid, pesupublrid, küünlad, toit, loomad ja paljud muud elulised elemendid. Lõhnavaid esemeid valides, pea alati silmas, mis on ruumi eesmärk - mis emotsiooni sa ruumiga tekitada soovid? Näiteks on soovitatav magamistuba hoida võimalikult malbe ja mahedana, sest kergemad aroomid nagu lavendel ja piparmünt loovad ruumis lõõgastava atmosfääri ning ei ole haistmismeele retseptoritele liialt koormavad.

Lõhn mängib nii üldises disaini protsessis kui sisekujunduses olulist rolli - võib öelda, et lisaks nägemismeele väljundile ehk eseme, ruumi, koha või muu säärase "välimusele" on suureks konkurendiks ka selle lõhn. Võib-olla mängib lõhn isegi suurimat rolli, sest inimese lõhnataju on ainus meel, mis reageerib esmalt emotsionaalselt ning hiljem järgneb informatsiooni tuvastamine ja analüüsimine. Nägemis, kompimis, kuulmis ja maitsemeel toimivad vastupidiselt. 
ARIT sojaküünlad
Eelmine
Puuvillast taht või puidust taht?

Vastused puuduvad

Email again: