Puuvillast taht või puidust taht?

Tänapäeva kiiresti arenevas maailma on välja arenenud mitmeid sorti küünla tahte. Selles postituses tutvustame Sulle kolme põhilise küünlatahi omadusi.
Puuvillast taht (klassikaline taht)

Puuvillast küünlatahad on enimlevinud tahid, mida tänapäeval kasutatakse. Klassikaline taht on eelistatuim oma mugavuse, lihtsuse ja odavuse tõttu. Nimelt ei ole vaja puuvillast tahti kärpida ning nad ei vaja erilist hoolt. Klassikalised tahad valmivad puuvillanöörist ning neid katab õhuke parafiinikiht, et taht oleks piisavalt jäik ning püsiks püsti. Vahakiht tahal tagab tahi põlemise. Klassikaliste tahtade puhul eelistatakse parafiini, sest see on tunduvalt odavam kui taimsedvahad. Sageli kasutatakse tahi jäiksuse tekitamiseks ka teisi erinevaid materjale nagu tsink, paber või tina. 


Puidust taht 

Puidust tahid on järjest enam populaarsust koguvad tahid. Neid looduslikke tahtasid eelistatakse peamiselt oma loodussõbralikkuse ja põlemisomaduste poolest. Puidust taht praksub põledes, imiteerides ahju põlemist ning põleb tunduvalt puhtamalt kuna ta ei sisalda endas erinevaid lisandeid ning ei vaja vahatamist ega sisumaterjali, mis aitaks tahil küünlas sirgelt seista. Puit annab kollasema leegi, mis on omadus, mida tõelised küünlaeksperdid enim hindavad, sest paljud kemikaalidest pakatavad küünlad põlevad rohekas-sinise leegiga ning ei ole poelettidel sugugi haruldased. Puidust tahtade puhul on tegemist tahtadega, mis vajavad lisa hoolt. Leegi korrektseks põletamist peab olema taht umbes 5 mm pikkune ning seda tuleb aeg-ajalt peale põletamist tekkinud tuhast puhastada. Puidust tahid sobivad küünlasõpradele, kes teavad, millega on tegu ning oskavad hinnata keskkonnasõbralikku varianti.

Põletamine

Puuvilla tahid põlevad puidust tahtadest tunduvalt erinevalt. Kui puuvillast taht süttib umbes 2-3 sekundiga, siis puidust tahil võib kuluda koguni 15-20 sekundit, et täielikult süttida. Ei ole välistatud, et taht ei sütti ka esimesel süütamisel, vaid alles teisel või kolmandal. Kuna puit koosneb erinevatest kihtidest võtab leegi levimine ja  materjali täielik süttimine pisut rohkem aega. Klassikalise tahi puhul on sageli esinevaks nähtuseks küünlaleegi mushrooming tähendades, et taht vaha ei suuda põleda nii kiirelt kui taht, mille tagajärjel imab taht vahast liialt süsiniku. Protsessi tulemusena tekib tahi otsa seene kuju meenutav kübarik. Siiski ei ole see olulise määravusega nähtus kuna probleemile on lihtne lahendus - kustuta küünal, lõika kübarik otsast ning süüta küünal uuesti. Mushrooming ei mõjuta oluliselt küünla põletamist, kuid võib vahel mõjutada leegi suurust.  

Vastupidavus õhuvoolule

Puuvill taht on võrreldes puidust tahaga õhuvoolule vastupidavam. Kui küünal jätta lahtise akna või õhukonditsioneeri ette, saab taht rohkem hapniku ning põlemisprotsess kiireneb - sellega kiireneb ka küünlavaha sulamine. Põlemisprotsessi loomulik osa on suits. Koos tavapärasest suurema õhuvooluga on iseloomulik ka rohke suits. Mõlemad tahid võivad tugevama õhuvoolu käes kustuda, kuid klassikalist tahti on lihtsam uuesti süüdata. Puidust taht ei pruugi koheselt uuesti süttida. Kokkuvõttes on puuvillast taht õhuvoolude käes vastupidavam, kuid tuleb meeles pidada, see ei tähenda, et tegu on konkreetselt väliküünlaga!

Lõhnaeritus

Lõhnaeritus on omadus, mille tõttu põhiliselt puidust alternatiive eelistatakse. Puidust taht põleb madala leegiga, soojendades vaha kõrgemal võimsusel ning seega eraldades vahast lõhnaaineid kiiremini- pea koheselt peale süütamist. Puuvillast tahi leek on suurem ja kõrgemal, kuid põletab sageli lõhnaained kiiremini ära. Puidust tahtade puhul on soovitatav põletada küünalt 1-2h tsüklitena ning peale igat põletamist kärpida tahid 5 mm pikkuseks.

Jäägid küünla põhjas

Nagu ka klassikaline taht, vajab puidust taht seismiseks metallist alust. Puit tahi alus on aga pea 2x kõrgem klassikalise tahi alusest jättes küünla põhja suurema vaha jäägi. Klassikalise tahi aluse puhul võib küünla põhi sageli peaaegu, et puhtaks põleda - olenevalt küünlast.

Soovitused küünla soetamisel

Kui vähegi võimalik eelista küünalt, mis on:
  • puhas sojavaha, mesilasvaha või kookosvaha
  • ftalaatide vaba (hormoonsüsteemi kahjustav kemikaal)
  • non-toxic
  • puuvillast tahi puhul eelista alati tsinki ja plii vaba alternatiive
Eelmine
ARIT e-pood laieneb
Järgmine
Lõhna roll disainis

Vastused puuduvad

Email again: